Wiedza

Lista wydarzeń:

 • Hackerzy: mamy kod źrodłowy Stuxnet 17 lutego 2012 administrator

  Grupa hackerów określająca się jako Topiary, poinformowała na Twitterze, że posiada kod źródłowy Stuxnetu i samego robaka. – podał portal informatyczny The Register.

  Topiary, znana jako AnonOps jest jedną z najgroźniejszych grup hackerskich. Jest odpowiedzialna za ataki na operatorów kart kredytowych – Mastecard i Visa oraz za atak na serwis płatniczy PayPal.
  Kod źródłowy, według podanych przez nią informacji, został użyty w ataku typu high-profile na firmę bezpieczeństwa HB Gary, kiedy próbowano określić najważniejsze osoby w firmie. W trakcie ataku hackerom udało się uzyskać bazę e-mailową HB Gary i wysłać ją poprzez torrent. Później na koncie Twittera ukazał się anonimowy post z linkiem do rzekomej częściowej dekompilacji Stuxnetu. Stuxnet, którego media arabskie podejrzewają o pochodzenie izraelsko-amerykańskie, „sprawdził się” w czasie ataków na irańskie wirówki używane w programie atomowym, uszkadzając je poprzez zmianę częstotliwości kontrolerów napędu.
  Jeśli nawet anonimowi hackerzy posiadaliby kod źródłowy Stuxnetu, ewentualnie mogliby zaadaptować go do atakowania innych systemów kontroli przemysłowej, ale trwałoby to długo.
  Jak stwierdził Snorre Fagerland, główny analityk bezpieczeństwa w firmie konsultingowej Norman, nie jest pewne czy hackerzy posiadają prawdziwy kod źródłowy Stuxnetu.
  Analitycy bezpieczeństwa zalecają jednak „ostrożność”, ponieważ w kodzie Stuxnetu znajduje się wiele elementów które „mogą pomóc w tworzeniu malware”
  Źródło: http://www.theregister.co.uk/2011/02/14/anon_stuxnet/