Chińczycy zastanawiają się nad zakazem dla Skype

Według nieoficjalnych wiadomości podawanych przez media azjatyckie i artykułu w oficjalnej gazecie chińskiej People’s Daily Ministerstwo Przemysłu i Technologii (MIIT) Chin zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu używania Skype w tym kraju – poinformował Computerworld.

Według People’s Daily jedynie dwie chińskie państwowe firmy ISP – China Telecom i China Unicom – posiadają zezwolenie na świadczenie usług VoIP dla klienta masowego. Pierwsza z nich to były największy stacjonarny operator telekomunikacyjny w tym kraju, zaś China Unicom to obecnie drugi co do wielkości operator komórkowy. Jak poinformował resort przemysłu i technologii zezwolenie na świadczenie usług VoIP „nie będzie rozszerzone na inne podmioty”, co oznacza praktyczny zakaz działania Skype w tym kraju. MIIT „poruszone przypadkami łamania prawa przez oferowanie nielegalnych usług Voice Over IP” zdecydował się ponadto na uruchomienie specjalnej infolinii dla obywateli, przeznaczonej do powiadamiania ” o tego typu przypadkach piractwa” – pisze People’s Daily.
Od 2007 roku Skype działa w Chinach w ramach joint-venture z miejscową firma ISP – TOM Online, oferując chińską wersję swojego oprogramowania. Jest ono nadal dostępne, a rzecznik TOM Online oświadczył, iż „Skype nie jest w Chinach zablokowany”.
Poza wersją dla komputerów stacjonarnych, Skype wprowadził swój komunikator na telefony komórkowe m.in. znajduje się on w standardowym zestawie oprogramowania dla iPhone. Chińskim partnerem Apple jest China Unicom, tak wiec może dojść do sytuacji, w której jedynie usługi Skype z komputerów stacjonarnych zostaną zablokowane.
Źródło: http://www.computerworld.com/s/article/9202818/China_may_ban_Skype_with_new_rules